Başarı katlandı; SpaceX “Crew Dragon” Dünya’ya döndü [Video]

Başarı katlandı; SpaceX “Crew Dragon” Dünya’ya döndü [Video]

SpaceX, üzerinde NASA desteğiyle yıllardır çalıştığı tarihi insanlı görevin üçüncü aşamasını da sorunsuz olarak tamamlamayı başardı.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk konusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmayı başarmıştı. Bilmeyenler için ABD daha önce astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu süreç 2011 yılından beri bu şekilde sürüyordu. Bu durum Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘in sorunsuz olarak Dünya dışına çıkarılması ile tarih olmuştu. Kennedy Space Center’daki Launch Complex 39A’dan kalkan Falcon 9 ile yola çıkan Crew Dragon, kalkıştan kısa bir süre sonra da ISS‘e sorunsuz olarak ulaşmış ve başarılı bir kenetlenme sağlanmıştı. Şimdi ise yukarıda da dediğimiz gibi sürecin “üçüncü en önemli kısmı” başarıya ulaştı. Bob Behnken ve Doug Hurley, Crew Dragon ile geçtiğimiz dakikalarda Dünya’ya sorunsuz olarak döndü. Bünyesindeki büyük paraşütler ile okyanus üzerine nispeten yumuşak bir iniş yapan Crew Dragon, ISS’ten otomatik olarak ayrıldı ve uzun saatler sonra tarihi ya da daha daha doğrusu insanlı ilk inişini sorunsuz şekilde gerçekleştirmiş oldu.

SpaceX, Crew Dragon uzay turizmi

SpaceX, Crew Dragon uzay turizmi

SpaceX, gerçek anlamda geleceği kuruyor

Dünyanın uzaya insan götüren ilk özel şirketi olan SpaceX, şu sıralar Falcon 9’ların yerini alacak çok ama çok güçlü yeni nesil Starship roket üzerinde de çalışıyor. Firmanın bu kısa süre önce kötü bir haberle gündeme gelen roketle hedefi ise insanoğlunu Mars’a taşımak. Ancak bunun için daha önümüzdeki uzun bir süre bulunuyor.

Kaynak: anamakale.com

Bir cevap yazın