Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a uzay aracı gönderdi; işte detaylar

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a uzay aracı gönderdi; işte detaylar

Birleşik Arap Emirlikleri kısa süre önce önemli bir başarıya imza attı. Ülke Hope uzay aracı ile Mars macerasına başladı. İşte detaylar;

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap dünyasına bir ilke imza atarak Japonya’da yer alan Tanegashima Space Center’dan Mitsubishi H-2A roket modeliyle Hope adını verdiklerini uzay aracını Mars‘a doğru yolculuğa çıkardı. Mars yörüngesine her şey yolunda giderse 2021 Şubat ayında varacak uzay aracı Hope, söylendiği kadarıyla kızıl gezegene iniş yapmayacak. Bunun yerine yörüngede bir Mars yılı boyunca (687 gün) tur atacak araç, 200 milyon dolarlık bir çalışmanın meyvesi ve amacı gelecek Mars görevleri için kızıl gezegenin hava şartlarını görüntülemek / incelemek olarak aktarılıyor. Evet Birleşik Arap Emirlikleri Mars için çok daha büyük düşünüyor ve orada çok ama çok uzun yıllar sonra bir yerleşim birimi ya da koloni kurmak istiyor. Bu arada bu ay iki farklı Mars görevi daha olacak deniyor. Tüm uzay / bilim dünyasına artık gözünün iyice Mars’a çevirmiş durumda.

Birleşik Arap Emirlikleri “Hope” ile önemli bir başarıya imza attı

Ancak Mars’a erişim konusunda en önemli roket ABD yapımı SpaceX Starship olacak. Bilmeyenler için Starship Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket kısaca hatırlamak adına üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, ilk gerçek Mars görevinde kızıl gezegen üstüne bir Tesla Cybertruck götürebilir deniyor. Kısa süre önce ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olacak.

Kaynak: ortakyazi.com

Bir cevap yazın