Cami Halısı Nasıl Hazırlanır

Cami Halısı Nasıl Hazırlanır?

Camiler ruhsal olarak rahatlama sağlayan mekânlardan biri olduğu için, camide kullanılacak materyallerin birbiriyle uyumu oldukça önemlidir. Cami halıları ibadete uygun şekilde tasarlanmaktadır. Cami halısı uzun süre dayanıklı, çok fazla deseni bulunmayan oldukça kaliteli halılardır. Koku yapmayan ve yumuşak ipliklere sahiptir.

Camide ibadet ederken tüm konforu sağlayabilmek için gerekli kalitede üretilmektedir. Cami halılarının renkleri genel olarak değerlendirildiğinde caminin içerisindeki renklerle ve desenlerle uyumlu olmalıdır. Bu sayede camide ibadet eden kişinin ibadet esnasında dikkati dağılmayacaktır.

Cami Halısı Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Cami halılarının normal halılardan ayıran çok önemli bir fark vardır. Cami halıları birbirinden farklı hammaddeler ile bir araya getirilmektedir. %100 yün cami halısı, frize, bükümlü ve akrilik cami halısı hammaddeleri ile hazırlanmaktadır. Bu hammaddelerin bir arada  kullanılmasının nedeni ise, cami halılarının daha uzun ömürlü olması ve daha sağlam olmasıdır.

Cami halısı seçmek itina gerektiren bir iştir. Cami halıları sadece ihtiyaç olarak değil, caminin atmosferine uyum  sağlayacak şekilde bir aksesuar olarak da değerlendirilmelidir. Cami halısı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir diğeri ise, camiler için hazırlanan halı motiflerinin camiye uygun olarak seçilmesidir.

Caminin iç mekânına uygun olmayan halı desenleri ve çok yoğun desenler ibadet anında dikkat dağıtıcı olabileceğinden, iç mekânın rengine uygun halı seçimi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra cami halılarının temizliği için seçilecek olan halının anti bakteriyel özelliğinin olması akrilik cami halısı faydalı olacaktır.

Cami Halısı Fiyatları

Cami halısı fiyatları modellerine ve hammaddelerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle pek çok cami halısı modeli bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri; göbekli cami halısı, saflı cami halısı, seccadeli cami halısı olmaktadır. Halılarının her biri model olarak birbirinden farklıdır. Modeller içerisinde en çok tercih edilen cami halılarından biri göbekli cami halısı, bir diğeri ise saflı cami halısıdır. 

Göbekli cami halısı genellikle Osmanlı motifleri ile süslenmiş geleneksel bir halıdır. Göbekli cami halılarının üzerinde geleneksel baklava dilimi desenleri görebilirsiniz.  Saflı cami halısı ise, halının daha uzun ömürlü olabilmesi için özel hammaddeler kullanılmaktadır. Saflı cami halılarının kullanımı çok daha pratiktir. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilmektedir. Cami halı fiyatları öğrenmek istiyorsanız öncelikle  hangi model ve hammaddenin kullanılacağına karar vermeniz gerekecektir.

Cami Halısı Özellikleri

Cami halıları camilerin olmazsa olmaz eşyalarından biridir. Camilerde kullanılan halıların ibadet edenlerin beklentilerini karşılayabilmesi önemlidir. Camiye ibadet etmeye gelen kişilerin ibadetlerini daha konforlu bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için halıların özenle seçilmesi gerekmektedir. Cami halılarını seçerken renk uyumunun yanı sıra şıklık ve konforu da bir arada sunmak gerekecektir. Cami halılarının desenlerinin birbirinden farklı anlamları vardır.

Son zamanların en çok tercih edilen cami halılarından biri metropol cami halısı  oldukça popülerdir. Firmamız yüzyıllardır aktif bir şekilde halıcılık yapılmaktadır. Bu nedenle Manisa cami halıları beklentilerinizi karşılayacaktır. Cami halılarının Yangına karşı dayanıklı alev almayan halılardan seçilmesi, camide ibadet edenlerin can güvenliği konusunda da büyük önem teşkil etmektedir. 

Yün cami halıları, yanıcı olmadığı için gerek güvenlik açısından gerekse kalite açısından tercih edilebilecek en iyi halılardan biridir. Cami halısının uzun ömürlü olmasının yanında kolay temizlenebilir olması da camiye ibadet için gelenlerin cami  içerisinde ibadetlerini huzur içerisinde gerçekleştirebilmelerine olanak sağlayacaktır. Manisa cami halısı  seçimi yaparken dikkat edilecek bu noktalar sayesinde cami içerisinde güvenle ibadet yapılabilecektir.

Bir cevap yazın