Dişler Neden Saydamlaşır?

Saydamlaşan dişler aslında mine kaybını gösterir. Bu renk değişimi dişlerin incelmesi gibi sorunlara yol açabilir. Diş minesi dişleri korumaya yarar. Bunun yanı sıra bazı yiyecek içecek tüketimiyle diş minelerinde aşınmalar meydana gelebilir. Koruyucu mineler yok olmaya başladığında ise aşınma çok hızlanır ve diş kayıplarına sebep olabilir. Mine kaybı maalesef ki kalıcıdır bu yüzden şeffaflaşan dişleri sabitlemenin sebebi daha fazla kaybı önlemek amaçlıdır. Bu yüzden de diş hekiminizden yardım almanız önemlidir.

 Dişlerin Saydamlaşma Nedenleri

 Düzenli olarak asitli yiyecek ve içecek tüketimi mine erozyonunu hızlandırır şeffaf dişlere neden olur. Bunlar; sitrik meyveler, gazlı ve asitli içecekler, şeker, asit reflüdür. Sık sık kusma gibi durumlarda da diş saydamlaşması sıkça rastlanan bir durumdur. Bazın kronik hastalıklar diş minelerini güçsüzleştirerek dişlerin saydamlaşmasına sebep olabilir. Özellikle bağırsak hastalıkları çokça rastlanan sebepler arasındadır. Bir diğer sebep ise ağız kuruluğudur. Bu yüzden bol su tüketmek ağız ve diş sağlığı için önem taşır.

 Tedaviler

 Hasta tipine ve diş hekimine göre değişen tedaviler arasında çeşitli yöntemler vardır.

 Dolgu: Saydamlaşan dişlere kompozit dolgu yapılabilir. Dolgu aynı zamanda doğal bir koruyucu tabaka olarak üst kısmı korur. Bu da mine aşınmasını önler, hasar görmüş dişler için en iyisidir.

 Porselen Kuronlar: Şeffaf dişleriniz ince, zayıf ve kayba uğramışsa porselen kuron yapılabilir. Koruma sağlamak amacıyla porselen kuron ile korunur. Bütçenize bağlı olarak tedavi yöntemleriniz değişebilir. Kartal diş kliniği sizin için en uygun fiyatları belirlemiştir.

 Evde Yapılan Tedaviler

 Durumunuzun daha hafif ise evde uygulayabileceğiniz tavsiyelere uyabilirsiniz. Bunun için yine de doktorunuza danışmalısınız. Kartal diş kliniği Ulusoy Diş size bu konuda yardımcı olacak en yetkili klinik olacaktır. Evde uygulanacak tedavi yöntemleri arasında en sık kullanılan yoğurt yemektir. Probiyotik açısından zengin olduğu için diş minelerinizi korumaya yardımcı olacaktır.

 Kartal diş kliniği Ulusoy Diş Kliniğine gelerek erken teşhis ve çeşitli hastalıkları engelleyebilirsiniz. Bunun için de yılda 2 kez altı ayda bir kez olmak üzere mutlaka randevu almalısınız. Ağız ve diş sağlığı tüm vücudu etkileyen bir mekanizmadır. Bu yüzden dişlerinize iyi bakmak oldukça önem arz eder.

Bir cevap yazın