Dogo Argentino Irkının Genel Özellikleri

Dogo Argentino ırkının fiziksel özellikleri nelerdir? Bakımı nasıldır? Genel özellikleri nelerdir? gibi sorulara cevap arıyorsanız bu yazı tam size göre…

Akıllı ve oyuncu bir köpek olmasının yanı sıra, ailesine son derece bağlı bir köpektir. Sevilmekten hoşlanan Dogo Argentino, tüm aile bireyleriyle sevgi dolu ilişkiler kurar. Boyut olarak büyük olmasına rağmen kucakta durmaya bayılır. Bu sevimli özellikleriyle beraber tam bir bekçi ve koruma köpeğidir. Zekâsı ile ilgi çeker. Sadece bekçilik ve koruma köpeği olarak değil, asker ve polis köpeği olarak da görev yapar. Tahrik edilmediği sürece saldırganlık yapmayan bu ırk, dominant bir karakterdedir. Fakat buna rağmen eğitilmesi kolaydır. Bağımsız yapısını ortaya çıkarmamak, sizin emirlerinize uymasını sağlamak için ona karşı siz de dominant olmalı, emirlerinizde ısrarcı olmalısınız. Bu ırkın sosyalleşmesine erken başlatılması gerekmektedir. Çünkü diğer köpekler ve evcil hayvanlarla anlaşması buna bağlıdır. Diğer köpekler tarafından tahrik edilmezse havlamayan bu ırkın sokakta daha rahat gezdirilmesi için sosyalleşmesi, eğitilmesi gerekmektedir. Dikkatli ve akıllıdır. Ülkemizde beslenmesi yasak olan köpek ırkları arasında yer almaktadır.

Dogo Argentino Irkının Fiziksel Özellikleri

Orta-büyük köpek ırklarından biridir. Yüzünde sert bir ifade bulunduran bu ırk, kaslı ve atletik bir yapıya sahiptir. Dışa çıkık alnı, güçlü çeneli yüzünü uzun kıvrık kulakları tamamlar. Tüyleri kısa ve katmanlıdır. Kuyruğu ince, uzun yapıdadır. Kuyruğu genelde aşağı doğru durur fakat heyecanlanırsa yukarı doğru dikilebilir. Köpeklerin kendine has kokusu bu ırkta bulunmamaktadır.

Dogo Argentino Irkının Bakımı

Egzersiz ihtiyacı üst seviyede olduğundan, günde en az 1 kez 1 saatten az olmayacak şekilde hızlı ve koşulu bir şekilde gezdirilmesi gerekmektedir. Evinizde ona uygun bir alan yaratmalısınız. Köpek sahiplenme isteği olan bireyler, imkânı varsa koşabileceği bir ortam yaratmalıdır. Enerjisini atamazsa davranış bozuklukları oluşabilir. Tüyleri kısa olduğundan haftada 1 kere taranması yeterlidir. İsteğe göre değişir bu sayıyı arttırabilirsiniz. Tırnakları uzadığında içe döndüğünden dolayı tırnak bakımı önemlidir. Canının acımasını önlemek için uzadığını fark ettiğiniz anda köpek tırnak makasları ile kesmeniz önerilir. Köpek sahiplenme isteği bulunan insanlar, tırnak bakımını ihmal etmemelidirler.

Bir cevap yazın