Domateslerde cildinizin sevdiği ‘gizli’ bir madde var

Domateslerde cildinizin sevdiği 'gizli' bir madde var

Şaka gibi geliyor, ancak klasik zeytinyağı ve domates kombinasyonunun cildinize iltihabı yatıştırmak, güneş hasarını azaltmak ve ince çizgilere karşı savaşmak için antioksidan bir destek verebilecek güzelliklerle dolu olduğu ortaya çıktı.

Ne yazık ki, bu, parlayan cilt adına pizza veya makarna üzerinde tıkışacağımız anlamına gelmez. Bu noktada, bilim adamları henüz mozzarella peyniri ve buğday unu için kanıtlanmış cilt faydaları bulamadılar (evet, beni de üzüyor). Ancak birçok dermatolog, likopen adı verilen bir maddenin cilt için birçok faydası olduüunu söylüyor ve domates yemeyi öneriyor…

Lezzetli domates ve süper cilt arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için likopeni derinlemesine inceledik…

Likopen nedir

Likopen, karotenoidler ailesinde domates, karpuza kırmızı renklerini veren kırmızı bir besindir. Birkaç kırmızı ve pembe meyve ve sebzede doğal olarak bulunmasına rağmen, en çok domateslerde bulunur. Domates olgunlaştıkça likopen içeriği artar .

Peki bu olgun kırmızı domatesler neden bizim için bu kadar iyi? Likopen, tüm cilt sağlığını kapsayan birçok cilt yararı ile büyük bir antioksidandır. Besin maddesi sadece serbest radikalleri uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı kendi koruma mekanizmasını destekler, cildin esnekliğini arttırır ve cilt hücrelerinin çevre ile daha iyi başa çıkmasını sağlar.

Daha basit terimlerle: Çok fazla serbest radikaliniz olduğunda, bu durum vücudu strese sokar. Antioksidanlar, serbest radikalleri zararsız hale getirerek stres, iltihaplanma ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Likopen özellikle güçlü bir antioksidandır, bu nedenle cildinizin görünümü ile birlikte genel sağlığınıza yardımcı olabilir. Ayrıca, antioksidanlar yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur, bu da dolgun cilt ve azaltılmış ince çizgiler anlamına gelir. Sonuçta, domatesler biraz daha genç görünmenize ve biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Likopen cilt için tam olarak ne yapar

Antioksidanlar ciltteki kollajene zarar gelmesini önlemeye ve geri kazandırılmasına yardımcı olur. Likopen özellikle deride renk değişikliği, doku değişiklikleri ve ince çizgiler ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Likopen zamanı geri alamaz, ancak likopen alımınızı artırarak, cildinizdeki kollajenin sağlığını artırabilir ve başlamadan önce bazı ince çizgileri durdurabilirsiniz.

Likopen herhangi bir cilt tipine fayda sağlayabilir, ancak özellikle hassas ve yaşlanan ciltler için iyi çalışır. Domates sıkılaştırıcı gibi davranır ve büyük gözeneklerin görünümünü azaltabilir. Ayrıca, antioksidanlar, vücudun enflamatuar sürecini yatıştırır, kızarıklığı ve tahrişi azaltır. Likopenin her türlü cilt için sunabileceği bir şey vardır.

Ancak likopeni diğer tüm antioksidanlardan ayıran şey, güneş hasarı üzerindeki potansiyel etkisidir. İngiliz Dermatoloji Dergisi’nde yapılan bir araştırma, likopen takviyelerinin cildi UV ışınlarından korumaya yardımcı olduğunu buldu.

Küçük çalışma, ekstra likopen alan katılımcıların plasebo grubuna göre önemli ölçüde daha az güneş hasarı olduğunu buldu. Güneş kremi ve domates karotenoidlerinin kullanımı cildin esnekliğini artırabilir ve güneş ile sağlıklı bir ilişkiyi destekleyebilir.

Daha fazla likopen almanın en iyi yolları

Diyetinizden daha fazla likopen alabilmeniz, gerçekten cildinize yardımcı olur mu? Evet! En iyi sonuçlar için hem topikal hem de diyetten almalısınız. Bu, cilt bakım rutininize likopen açısından zengin bir serum veya maske eklemek anlamına gelebilir. Ancak bulmacanın diyet parçası hala en önemlisidir. Likopen topikal tedavisi zarar vermez, bu nedenle serumlarınızda veya toniklerinizde farklı bir bileşen denemek istiyorsanız, domates bazlı bir ürün deneyin.

Likopenin domateste bulunan diğer besinlerle bir araya gelebildiği zaman cilt için en iyi sonucu verdiğini belirtmek önemlidir. Domatesin tamamını yemek veya domates bazlı ürünlerle takviye yapmak, sadece likopen takviyesine kıyasla vücudumuza ve cildimize daha fazla yarar sağlayacaktır. Likopen yağda çözünür olduğundan, optimum emilim için domatesleri zeytinyağında pişirebilirsiniz. Yani evet, güzel bir sos yapıp, hem damak tadınıza hem de cildinize hitap edebilirsiniz

Kaynak: yazivar.com

Bir cevap yazın