E-İmza

Dijital dünyanın kilit konularından biri olan e-imza, elektronik belgelerin elektronik ortamlarda imzalanması için gereklidir. Elektronik ortamda imzalanan e-belgeler, fiziki olarak imzalanan e-belgelerle aynı öneme ve geçerliliğe sahiptir. Ülkemizde E-imza, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile düzenlenerek kullanılmaya başlanmıştır.

E-imza, ıslak imzalar gibi sabit değildir. Her kullanımda özel bir anahtar aracılığı ile benzersiz şekilde yeniden ortaya çıkar. E-imza kullanabilmek için yetkili kurumların çıkardığı elektronik sertifika kullanılır. Bu imza, kimlik bilgilerinizi ve sizi doğrulamak için gerekli olan tüm bilgiyi içerir.

E-İmza Ne İşe Yarar?

Oldukça sık kullanılan ve giderek de artan kullanıma sahip olan e-imza, aslında belge bütünlüğünü sağlamak amacıyla kullanılır. Söz konusu verilerin değiştirilmesi, ekleme ya da çıkarma yapılması gibi faktörlerin de önüne geçer. Son derece güvenli bir yöntemdir. Bu sayede kurumlar için de şahıslar için de oldukça önemlidir.

Elektronik imza kullanımı ile belgeler daha kısa sürede ve kusursuz olarak imzalanır. Aynı zamanda arşivleme kolaylığı ve geçmişe dönmede kolaylık sağladığı için de oldukça avantajlı bir yöntemdir. Tüm resmi belgeler, sözleşme ve anlaşmalar, tüm raporların ve dilekçelerin tüm onay süreçlerini güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlar.

E-İmza Nasıl Alınır?

E-imza almak isteyen kullanıcılar öncelikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkili olan bir hizmet sağlayıcı seçmek gerekir. Bu hizmet sağlayıcısı Elektronik Sertifika sağlamak zorundadır. İmza sahibinin kimliğini doğruladığı için son derece güvenilir bir uygulamadır.

Fiyat, kullanım kolaylıklar, sunduğu hizmet ve avantajlar gibi kriterler göz önüne alınarak sizin için en uygun ve sorunsuz hizmeti alabilirsiniz. Hizmet sağlayıcınıza karar verdikten sonra kimlik doğrulama süreci başlar. Bu süreç, e-imza sahibinin kimliğini doğruladığı gibi sertifikanın güvenli şekilde alınmasını da sağlar. Kimlik doğrulama aşamasının başarılı şekilde tamamlanmasından sonra E-sertifikanız oluşturulmuş olur.

E-İmzanın Kullanım Alanları

Hem ticari hem de kurumsal alanlarda oldukça sık kullanılan e-imza, bundan sonraki birçok işlem ve süreçte kullanılarak hem maddi açıdan hem de zaman açısından kolaylık sağlar. E-imza ile yapabileceğiniz işlemlerin bazıları:

 • Tüm e-devlet işlemleri
 • SGK uygulamaları
 • KEP sistemini kullanma
 • Merkezi Sicil Kayıt Sistemini kullanma
 • Sınav başvuru işlemleri
 • İnternet bankacılığı kullanma
 • Sigorta işlemleri
 • Vergi ödemesi
 • E-reçete, e-nabız gibi işlemlerin kullanılması
 • Her türlü gümrük ve dış ticaret işlemleri
 • Ürün takip sistemleri
 • Kurum içi uygulamalar
 • Dijital ortamlarda sunulan sözleşmeler

Bunlar dışında daha birçok alanda kullanılabilen e-imza, son derece güvenli ve bir o kadar da kullanışlıdır.

E-İmza Güvenilir Mi?

Özellikle geleneksel süreçlere alışkın olanların tedirgin yaklaştığı e-imza, birçok kişi tarafından güvenilirliği sorgulanır. Doğru şekilde, doğru bilgilerle ve sistemine uygun olarak kullanıldığında oldukça avantajı olan e-imza, son derece de güvenlidir.

Başvuru aşamasında istenen tüm aşamaların doğru bilgiler içermesi ve bunların teyit süresi, e-imzanın son derece güvenilir olduğunun göstergesidir. Dijital dünyada en yaygın olan sistemlerden biri olan e-imza son derece avantaj sağlar. Zaman açısından büyük bir hız kazandıran e-imza, tüm online işlemlerde kullanılabilir.

Bire bir iletişim ve mesafe sorunlarına gerek kalmadan kolaylıkla halledilen sözleşme ve anlaşma gibi süreçler, bu sayede daha hızlı ilerlediği için tüm tarafların avantaj elde etmesini sağlar. Depolama, çıktı alma, kâğıt israfı gibi sorunların da önüne geçmesi ile çevre dostu da olan e-imza, bu tarz konularda da fayda elde ettirir. E-imzanın en önemli özelliği ise inkar edilemez ve aynı zamanda da taklit edilemez olmasıdır.

Bir cevap yazın