Elon Musk “çalışır” Neuralink cihazı için tarihi verdi

Elon Musk “çalışır” Neuralink cihazı için tarihi verdi

Tesla ve SpaceX’in başındaki isim Elon Musk, kısa süre önce sahibi olduğu Neuralink şirketi üzerinden önemli bir müjde verdi.

Elon Musk tarafından uzun süre önce kurulan ve sessiz sedasız büyük çalışmalar yapan şirket Neuralink, bilmeyenler için spesifik olarak insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan Neuralink, gelen bilgilere göre bu konuda oldukça ilerlemiş durumda. İnsan beynine bağlanacak aşağıdaki ufak boyutlu bir işlem birimi geliştiren firma, bunun Elon Musk’ın duyurusuna göre 28 Ağustos tarihinde tanıtmaya hazırlanıyor. Burada tam olarak ne geliyor bilinmiyor. Ancak Musk direkt olarak “çalışır” ilk Neuralink cihazını gözler önüne serecek gibi görünüyor.

Live webcast of working @Neuralink device
Friday 3pm Pacific https://t.co/PouLbrGzFU

— Elon Musk (@elonmusk) August 26, 2020

Elon Musk, Neuralink ile uzak geleceği oluşturuyor

Bunun daha önce de söylemiştik. Bu cihaz ya da cihazların henüz hemen hayatımıza girmesi çok da beklenmiyor. Ancak süreçte geliştirilen işlem biriminin mevcut çözümlerden çok ama çok daha gelişmiş olduğu söyleniyor ve beyin üzerinden kontrolün sadece ufak bir eğitimle mümkün olduğunu da açıklanıyor. En son yapılan açıklamada bağlantı için kafatasında bir delik açılmasına gerek duyan altyapı, burada özel robotlardan kullanıyor. Ancak gelecekte sürecin lazer kullanılarak daha kolay hale getirileceği söyleniyor.

Kaynak: idarimerkez.com

Bir cevap yazın