Google’dan NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt için özel Doodle

Google’dan NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt için özel Doodle

Google, NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’u anmak için Doodle hazırladı. Bu güzel çalışma hakkındaki detaylar şöyle;

Google, biliyorsunuz ana sayfasına her ülkeye özel olarak Doodle hazırlamaya devam ediyor. Zaman zaman global Doodle’larla da karşımıza çıkan firma, bu sefer NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını olarak geçen Dilhan Eryurt‘u anmak için bir çalışma gerçekleştirdi. Maalesef birçok kişinin Google’ın bu hamlesiyle adını duyduğu ya da tanıdığı Dilhan Eryurt, aktarıldığı kadarıyla 1961-1973 yılları arasında NASA’da görev yaptı ve ardından Türkiye’ye dönerek ODTÜ’de Astrofizik anabilim dalını kurdu. 29 Kasım 1926 yılında doğan ve 13 Eylül 2012 tarihinde aramızda ayrılan büyük bilim insanı Eryurt, NASA’ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü‘nde görev alarak burada güneşin tarihi üzerine araştırmalar yapmış bir isim. Dilhan Eryurt ayrıca Ay’a ilk iniş için yaptığı çalışmalar nedeniyle de 1969’da Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi.

Google kısa süre önce arama sonuçlarına AR dinazorlar getirmişti

Google, arama sonuçlarında AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisinden uzun süredir yararlanıyor. Bu sayede belirli sonuçlar hiç olmadığı kadar gerçekçi şekilde karşınıza çıkıyor. İşte bu altyapı kısa süre önce farklı dinozor türlerini de gözler önüne sermeye başladı. Firmanın yukarıdaki video ile tanıttığı yeni sistem, şu an “Tyrannosaurus rex, Velociraptor, Triceratops, Spinosaurus, Stegosaurus, Brachiosaurus, Ankylosaurus, Dilophosaurus, Pteranodon ve Parasaurolophus” gibi dinazor türlerine destek veriyor.

Kaynak: haberolarak.com

Bir cevap yazın