Grand Slam Tenis Turnuvaları Hakkında Bilgiler

Günümüzde belli başlı spor dalları dışında farklı spor dallarına ilgi çekiyor olması oldukça önemlidir. Nitekim genel olarak insanların basketbol, futbol ve voleybol üçlemesinden şaşmadıkları görülmektedir. Bu sebebe dayalı olarak birtakım alternatiflerin var olması spor adına umut verici niteliktedir. Söz konusu alternatifleri içerisinde yer alan tenis son yıllarda gitgide beğenisi artan sporlar arasında görülmektedir. Genel anlamda kendini geliştiren tenis uzun tarihsel geçmişi, oyuncuları ve turnuvaları ile yıldız spor dalları arasında yer almaktadır. Tenise dair diğer pek çok spor dalında olduğu gibi Grand Slam olgusundan bahsetmek kaçınılmazdır. Tenis disiplini dahilindeki Grand Slam turnuvaları oldukça dikkat çekmektedir. Pek çok kimse için yılın belirli dönemlerinde yapılan Grand Slam tenis turnuvaları beklemesi oldukça heyecanlı müsabakalardır.

Grand Slam tenis turnuvaları dahilindeki en eski turnuva İngiltere Açık Tenis Turnuvası’dır. Söz konusu turnuvanın herkes tarafından bilinen adı Wimbledon‘dır. Wimbledon ile ilgili ilk olarak yapılan turnuvanın 1877 yılına dayandığı ifade edilebilir. Söz konusu tenis turnuvasına İngiliz kraliyet ailesinin de katıldığı bilinmektedir. Diğer taraftan tenis turnuvaları arasında belli başlı kuralları ile ön plana çıkan bir yapıya da sahiptir. Tamamen beyaz giyme kuralı ile nam salan İngiltere Açık Tenis Turnuvası çim sahada düzenlenen bir turnuvadır.

Söz konusu tenis turnuvaları arasında Amerika Açık Tenis Turnuvası da bulunmaktadır. Grand Slam tenis turnuvaları dahilinde en eski turnuvalar arasında ikinci sırada yer almaktadır. İlk yıllarda çim saha üzerinde oynanan bu turnuvalar günümüzde sert zeminde uygulanır hale gelmiştir. Amerika Açık Tenis Turnuvası, Ağustos ve Eylül döneminde gerçekleşen bir turnuvadır. Amerika Açık Tenis Turnuvası New York şehrinde düzenlenmekte birlikte söz konusu Grand Slam turnuvaları dahilindeki en büyük kortlarda bünyesinde barındırmaktadır.

Grand Slam tenis turnuvaları dahilindeki 3. örnek Fransa Açık Tenis Turnuvası’dır. Paris’te Mayıs Haziran döneminde düzenlenen turnuva toprak zeminde oynanmaktadır. Söz konusu zeminde oynamanın zorluğu tenis müsabakaları ile alakalı birçok konuda belirleyici olmaktadır. Avustralya Açık Tenis Turnuvası Ocak ayında düzenlenmektedir. Bu turnuva Avustralya’nın Melbourne şehrinde düzenlenmektedir. Söz konusu tenis turnuvasının sert zeminli parkurlarda yapıldığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın