Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar

Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Hatalar

Kilo vermek bazı insanlar için zor olabiliyor. Bazen, sağlıklı yaşam için doğru gıda ve egzersiz seçimleri yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak yine de istediğiniz sonuçları alamıyorsanız muhtemelen basit fakat görünmez hatalar yapıyorsunuz. Belki de sizi yanlış yönlendiren veya modası geçmiş tavsiyeleri takip ediyor da olabilirsiniz. Böyle bir durumda sahip olmak istediğiniz bedene kavuşamayarak, aradığınız değişiklikleri görmeniz engellenebiliyor.

Kilo vermeye çalışırken en çok yapılan hatalar;

  • Sadece yiyeceğiniz yemeğin ölçeğine odaklanmak, ne yediğinize dikkat etmediğiniz anlamına gelebilir. Ne kadar çok yediğinizden daha önemli olan şey, aslında ne yediğinizdir. Sıvı dalgalanmaları, kas kütlesi artışı ve sindirilmemiş gıdaların ağırlığı dahil olmak üzere birçok faktör tartı ağırlığını etkileyebilir. Tartıda ne çıktığınızdan çok ne kadar yağ kaybettiğiniz önemlidir.
  • Çok fazla veya gerekenden çok daha az kalori almanız, ya sizin kilo vermenizi engelleyecektir veya sık sık acıkmanıza neden olacaktır. Elbette kilo vermek için kalori açığına ihtiyacınız vardır fakat çok fazla kalori tüketmek kilo vermenizi engelleyebilir. Diğer taraftan, az alınan kalori miktarı sizi acıktırabilir ve metabolizmanızı bozarak, kaslardan kaybetmenize de neden olabilir.
  • Az egzersiz yapmak, kas kütlesinden kaybetmenize ve ne yazık ki daha düşük metabolizmaya neden olur. Diğer taraftan, oldukça fazla egzersiz hiç kimse için ne sağlıklı ne de etkilidir bir aktivitedir. Çok fazla egzersiz aynı zamanda bedeninizi de ciddi bir strese sokabilir.
  • Ağırlık kaldırmamak, direnç eğitimini vücudunuza veremediğiniz için kilo kaybınızın olmamasına yol açabilir. Direnç eğitimi, metabolizmanızın hızını artırmaya, kas kütlesini çoğaltmaya ve yağ kaybetmenize yardımcı olabilir.
  • İşlenmiş ve az yağlı gıdalar genellikle kilo vermenize yardımcı olabilecek sağlıklı seçenekler arasında yer almaz. Ancak, içeriklerinden emin olmamanız halinde tam tersi etkiye sahip olabilirler. Yağsız veya diyet diye adlandırılan hazır gıdalar, tipik olarak şeker bakımından yüksektir ve açlığa karşı vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketmenize neden olabilir.
  • Yeterince protein tüketmemek iştahınızın sürekli açık olmasına ve tokluk hissetmemenize yol açar. Protein hem acıkmamak hem de kas kütlenizin çoğalması için önemli bir besindir.
  • Lif tüketmek, düşük karbonhidrat tüketmek, bol su içmek ve gerçekçi beklenti içine girmemek kilo kaybınız sırasında yapacağınız hatalar arasında yerini alıyor.

Sık sık yemek yemek, ne yediğinizi yakip etmemek, şekerli içecekleri tüketmek, satın alacağınız ürünlerin etiketlerini okumamak gibi birçok hata kilo kaybetmenize engel olabiliyor. Bu hataları yapmamak için doğru kişilerden profesyonel destek almayı deneyebilir, bunun için Burak Kulaksız ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın