Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni

Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni

Kızıl saçlı insanlar benzersiz ve oldukça nadirdirler. Pek çok farklı kırmızı türü vardır ve hepsi şaşırtıcıdır. Ama kızıllar dünyanın geri kalanından biraz farklıdır. Onları birçok mitolojik hikayenin ve eski masalın konusu haline getiren bazı özel özelliklere sahiptirler.

1. Kızıl en nadir saç rengidir

Dünya nüfusunun yüzde 2’sinden daha azı kızıl saçlıdır. Kızıl saçlı olanların ebeveynleri kırmızı saçlara sahip olmak zorunda değildir, ancak ebeveynlerden ikisi de kızıl geni taşırsa, çocuğun kızıl saçlı olma ihtimali yüzde 25’tir.

2. Daha az saçları bulunur

Ortalama olarak, kızıl saçlı bir kişinin 90.000 saç teli vardır. Sarışınlar ortalama 110.000 saç teline sahiptir ve esmerler en çok 140.000 saç teline sahiptir. Bu, kızıl saçlıları yine benzersiz yapan bir başka özelliktir.

3. Herhangi bir etnik kökende görülebilir

Kızıl saç rengi kuzey veya batı Avrupa kökenli insanlarda daha sık görünse de, herhangi bir bölgede de kızıl saçlılar bulabilir.

4. Boyamak zordur

Doğal kızıllar, saçlarını başka bir renge boyamakda oldukça fazla zorluk çekerler. Bunun nedeni saçın pigmentine diğer saç renklerinden daha sıkı tutulmasıdır.

5. Daha fazla anesteziye ihtiyaçları vardır

Journal of Anesthesiology tarafından yapılan araştırmaya göre, kızıl saçlı kadınlar, daha koyu saçlı kadınlara göre desfluran olarak bilinen anestezinin yüzde 19 daha fazlasına ihtiyaç duyarlar.

6. Cilt kanseri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekir

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan 2010 meta-analizine göre, kızıl saçlıların cilt kanseri geliştirme olasılığı diğer saç renklerine sahip insanlardan yaklaşık 2,5 kat daha fazladır.

7. Solak olma olasılıkları daha yüksektir

Solak olmak resesif genlerden geldiğinden ve çiftler halinde göründüğünden, kızıl saçlı insanların sol elleriyle yazma olasılığı daha yüksektir.

8. Acıya diğerlerinden daha iyi direnebilirler

MC1R geni sayesinde daha yüksek ağrı eşiğine sahiptirler. Bu gen, beynin ağrıya karşı alıcılığını engelleyen feomelanin adı verilen bir kimyasal salar.

9. Sıcaklıklarını daha çabuk değiştirebilirler

Araştırmalara göre, kızıl saçlılar sıcaklığı farklı şekillerde hissedebilirler ve sıcak ve soğuğa karşı daha duyarlı olurlar.

10. Kendi D vitaminlerini üretirler

Düşük melanin konsantrasyonları nedeniyle, D vitaminini yeterince emebilirler. Bu, kızıl saçlıların düşük ışık koşullarına maruz kaldıklarında kendi ürettikleri anlamına gelir.

Bu gerçekleri doğrulayabilecek kızıl saçlılar tanıyor musunuz? Yorumlarda bize bahsedin ve bizimle fotoğraf paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: ilkhaberi.com

Bir cevap yazın