Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu dişlerde çürüme, çatlak, kırık ya da buna benzer durumların sebep olması ile bozulan diş yapısının onarımı için tercih edilen bir dolgu yöntemi olmaktadır İşlemler sırasında dişin çürümüş ya da zarar görmüş kısmı çıkarılmasının ardından temizlenmektedir. Ayrıca dişlere özel adevizler uygulanmakta ve bunun ardından ise dişlere kompozit dolgu yerleştirilmektedir. Bununla birlikte dişlerde estetik açıdan etkili sonuçlar ortaya çıkardığı için estetik dolgu olarak da halk arasında bilinmektedir. Ayrıca kompozit dolgu diş dalı alanında reçine dolgu olarak da adlandırılan dolgu çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Kompozit dolgu ve diğer diş dolgusu yapılması konusunda Tuzla diş hastanesi hizmet vermektedir.

 Kompozit Dolgu Nedir?

 Çeşitli kimyasal bileşenler kullanılarak ve seramik kullanılarak üretilen bir dolgu çeşidi olmaktadır. Kompozit dolgu sayesinde ağızda çiğneme ve ısırmanın daha güçlendirilmesine destek olunmaktadır. Ayrıca azı dişi olarak bilinen arka dişlerde rahatlıkla kullanım sağlanmaktadır. Bunun yanında dişlerle aynı renkte üretilebildiği için ön dişlerin kullanımında da hiçbir zararı mevcut değildir. Fiyat ve performans açısından bir değerlendirmede bulunulduğu zaman Tuzla diş hastanesi tarafından yapılan kompozit dolgular oldukça tatmin edici dolgu çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Kompozit dolguların bir üst kalitedeki malzemesi ise tamamen seramikten yapılan dolgu çeşidi olmaktadır.

 Kompozit Dolgu Hangi Zamanlarda Kullanılır?

Çürük dişleri onarmada

Kırık ve çatlamış dişlerin tedavisinde

Dişlerde ki renk görünümünün tedavisinde

Dişler arası oluşan boşlukların doldurulmasında

Diş şeklini değiştirmek için

Dişlerin daha uzun görünmesi için yapılan tedavide

Diş eti çekilmesi sorununun tedavisinde Tuzla diş hastanesi tarafından kompozit dolgu tedavisi kullanılmaktadır.

Kompozit Dolgulu Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

 Dolgulu dişler özel bakım gerektirmediği gibi günlük yapılacak ağız ve diş bakımı ve hijyeni oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Günde en az iki defa diş fırçalama kompozit dolgulu dişlerin bakımı için yeterli olmaktadır. Yapılan kompozit dolgu kullanım ömrünün uzunluğu yapılan ağız ve diş bakımına göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte genel olarak kullanılan dolgu malzemesi ve dokunulmadan ya da değiştirilmeden kullanılan kompozit dolgu 3 yıl ile 10 yıla kadar kullanım süresi avantajı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın