Konut Projeleri Protokolleri Hakkında Dikkat Çeken Noktalar

Konut Projeleri Protokolleri Hakkında Dikkat Çeken Noktalar

Uzun süreli yatırım aracı olarak değerlendirilebilen alternatifler arasında belli başlı seçeneklerin daha fazla dikkat çektiğini görmekteyiz. Bu noktada özellikle geleneksel bir biçimde bir yatırım algısının söz konusu olduğu da önemli bir gerçeği ifade eder. Nitekim parasal yatırımlarını dışında reelde yatırım yapılabilecek en bilindik araç konuttur. Özellikle son yıllarda sayıları önemli seviyeleri bulan konut projeleri ile ilgili olarak önemli detaylar verebiliriz. Konut projeleri nüfusu artan ülkemizin hem bir ihtiyacı hem de önemli bir sorunu haline gelmiştir. Bu iki farklı durum arasında kişisel ya da kurumsal bazda menfaat edinimi iyi bir araştırma sonucunda sağlanabilmektedir. Bu noktada aksaklıkların yaşanması da kaçınılmazdır. Nitekim konut projeleri protokolleri üzerinde bilgi sahibi olmaksızın mağduriyetin yaşanması oldukça mümkündür.

Pek çok kimse için yatırım araçları arasında oldukça önemli bir ağırlığa sahip olan konut projeleri her bir il ve bölge için değişken özelliklere sahip olan yapısal projelerdir. Tam anlamıyla bir sürecin geçerli olduğu bu projeler üzerinden birbirinden farklı yorum yapmak mümkündür. Ancak burada asıl dikkat çeken nokta benzerliklerinin dışında söz konusu projeler hakkındaki farklılıklardır. Nitekim tam manası ile anlaşılamayan projeler üzerinden resmi anlamda birtakım aksiyonlara girilmesi önemli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Herhangi bir konut projeleri üzerinden örnek vermek gerekirse satın alım sırasında mevcut projenin bulunduğu aşama iyi bilinmelidir. Özellikle satış protokolünün bir tapu yerine geçmediği tam anlamıyla bilinmelidir. Nitekim bir konut projesinin tanıtımı sırasında maket üzerinden yapılan konuşmalarda yapılan anlaşmanın bir satış protokolü olduğu görülmektedir. Diğer taraftan inşaat aşamasında söz konusu protokolünün kat irtifakı tapusuna dönüşmesi beklenir. Gerçek anlamda tapu devri gerçekleşmesi için ise kat mülkiyeti tapusunun alınması şartıyla olur. Tüm bu aşamaların tam anlamı ile bilinmesi kişilerin faydasına olacaktır. Nitekim söz konusu mağduriyetlerin önüne bu şekilde geçilebilir. Aksi takdirde bilinçli olmayan süreçlerin ilerleyen tarihlerde problemler çıkarması an meselesidir. Diğer taraftan belirlenen teslim tarihlerinin detaylı bir biçimde görüşülmesi söz konusu problemleri azaltacak en önemli tedbirdir.

Bir cevap yazın