Los Angelas Clippers Basketbol Kulübü

Los Angelas Clippers Basketbol Kulübü

Genellikle Clippers olarak anılan, Los Angeles, Kaliforniya’da bulunan bir Amerikan profesyonel basketbol takımıdır. Clippers, Ulusal Basketbol Birliği (NBA) ligin bir üyesi olarak Batı Konferansı Pasifik Bölümü mensubudur. Braves, 1978’de San Diego’ya, ardından 1984’te Los Angeles’a taşındı Clippers ve Lakers arasında oynanan maçlar günümüzde derbi niteliği taşıyan Los Angeles derbisi olarak adlandırılır. Onwin giriş

Clippers, Staples Center’ın 1999’da açılmasından bu yana iç saha maçlarını Staples Center’da oynadı. Clippers’ın adı, karısının adını (Jeanie Buss) takım adına dahil etmek isteyen o zamanki Los Angeles Lakers’ın sahibi Jerry Buss’tan geldi. Clippers’ın resmi olmayan maskotu, 1993 yılında o zamanki sahibi Donald Sterling tarafından role atanan ve o zamandan beri takımda kalan bir adam olan “Clipper Darrell” dir. Clippers, 1970 yılında Buffalo Braves takma adıyla maçlara çıkmaya başladı.

Takımın asıl sahibi, takımı 1978’de John Y. Brown Jr. ve Harry Welts’e satan Irv Levin’di. Buffalo, 1977-78 sezonunun ilk üç maçını ve sezonun son 24 maçını kaybetti. İlk galibiyetleri 9 Kasım 1977’de New York Knicks’e karşı geldi. Braves, açılış sezonunu 23-59’luk bir rekorla bitirmeye devam edecekti. Ancak Braves, San Diego’da sadece bir yıl oynadı. Brown takımı 1981’de Donald Sterling’e sattı. Clippers, 1984’te bu kez Los Angeles’a taşınacaktı. Clippers ilk maçını 5 Kasım 1984’te Los Angeles’ta Lakers’a karşı oynadı.

Bir cevap yazın