Mobil İmzalama Özellikleri Nelerdir

Mobil İmzalama Özellikleri Nelerdir?

Artık dijital bir dünyada yaşıyoruz. Kâğıt kalem işleri bazen yetersiz kalabiliyor. Öyle ki artık resmi işlemler bile dijital dünyada hazırlanan dokümanlar ve bu dokümanlara atılan dijital imzalar ile gerçekleşiyor. Söz konusu dijital imzalardan biri de mobil imzadır.

Mobil imzalama, GSM operatörleri tarafından kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Tıpkı aylık internet paketi alır gibi bir mobil imza paketi alıyorsunuz ve operatöre göre değişen bir süre boyunca bu servisi kullanabiliyorsunuz. Ücretler de kullanım hizmetlerine göre değişiklik gösteriyor elbette. Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Türkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.

Mobil elektronik imza, mobil bir cihaz kullanılarak oluşturulan elektronik imza olarak tanımlanabilir. Mobil elektronik imzanın, elektronik imzadan tek farkı elektronik imza oluşturma aracı olarak mobil bir cihaz içerisine konulan SIM kartın kullanılmasıdır. Elektronik imzaya ilişkin mevzuat mobil elektronik imzayı da kapsadığı için mobil elektronik imza da elektronik ortamda güvenli elektronik imzanın sağladığı hukuksal geçerliliği sağlar.

Mobil İmza İle Neler Yapılabilir?

Mobil İmza, el ile atılan ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Mobil İmza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. Mobil İmza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurumlar adına mobil imza oluşturulamaz.

Mobil imzanızı internet bankacılığı, sosyal güvenlik uygulamaları, elektronik ticaret, e-belediye, e-devlet ve finansla ilgili bireysel ve kurumsal işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Mobil imza iş ve işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Mobil imza elektronik ortamda geçerli olmak üzere kişinin ıslak imzası yerine kullanılmaktadır. Mobil imza için herhangi bir yazılıma ihtiyaç yoktur. Mobil imza, SMS yapısı üzerine kurulduğu için hemen her telefonda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Mobil imza mekândan bağımsız kullanılabilmektedir. Mobil imza iş ve işlem sürelerini kısaltarak zamandan tasarrufu sağlamaktadır.

Mobil imza gibi tüm elektronik imzalar ve daha fazlası ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.izonay.com/demo-talebi/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın