Noel Le Graet Görevinden Alındı

Noel Le Graet Görevinden Alındı

Fransa’nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında yer alan Zinedine Zidane hakkında söylediği sözler nedeniyle aşırı tepki alan Fransa futbol Federasyon Başkanı Noel Le Graet görevinden alındı.Sarf ettiği sözler nedeniyle özür dilemesine rağmen büyük tepki gören Noel Le Graet böylece başkanlık görevinden el çektirildi. Fransa Futbol Federasyonu İcra Komitesi Noel Le Graet tarafından yapılan Zinedine Zidane hakkındaki açıklamalar sonrasında böyle bir karar aldı. Fransız futbolunun efsane isimleri arasında yer alan Zinedine Zidane için milli takım teknik direktörlüğü iddialarına cevap verirken potansiyeli olmadığını haddini aşan sert ifadelerle açıklayan Noel Le Graet hakkında aynı zamanda çok sayıda taciz iddiası da ortaya çıktı. Zinedine Zidane hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle özür dilemesi de onu kurtaramadı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre Noel Le Graet hakkında Fransa Spor Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Fransız Spor Bakanlığı tarafından yapılan incelemenin bitişine kadar Noel Le Graet federasyon başkanlığı görevinden uzak kalacak. Alınan bu kararın ardından Fransa Futbol Federasyonu başkanlığına geçici olarak Philippe Diallo getirildi. 2011 yılında bu göreve getirilen ve federasyon başkanlığı görevini yürüten Noel Le Graet için görev süresi 2024 senesinde bitecekti. Yine Fransız basınında çıkan haberlerde birçok kadının Noel Le Graet tarafından cinsel tacize uğraması nedeniyle suçlandığına da yer verildi. Tüm bu taciz iddialarını ardından yine Spor Bakanlığı tarafından Noel Le Graet ile ilgili soruşturma ve inceleme başlatılmıştı. 

Zinedine Zidane Hakkında Kullandığı Sözler Tepki Çekti

Noel Le Graet tarafından Fransız bir spor kanalına yapılan açıklamalar sırasında Zinedine Zidane hakkında kullandığı sözler tepki çekti. Fransız milli takımı teknik direktörlüğü için hem dünyanın hem de Fransa’nın futbol efsaneleri arasında yer alan Zinedine Zidane ismi geçtiğine dair söylentiler olduğu sorulduğunda Noel Le Graet, Zinedine Zidane benimle hiç iletişim kurmadı. Zaten benimle iletişim kurmak için arasaydı da onun telefonuna cevap vermezdim. Onunla bu konu hakkında asla görüşmedik gibi ifadeler kullanmıştı. Başta Fransız Spor Bakanlığı olmak üzere İspanya’nın dünyaca ünlü kulüplerinden ve eski futbolcunun eski Kulübü olan Real Madrid, Fransız milli takımının en önemli yıldızlarından Kylian Mbappe gibi çok sayıda farklı kesimden Zinedine Zidane ile ilgili yapılan açıklamalar nedeniyle Noel Le Graet büyük tepki görmüştü ve eleştirilmişti.

Fransa Spor Bakanı görevini yürüten Amelie Oudea-Castera Bu açıklamalar hakkında hem futbol hem de spor efsanesi olan Zinedine Zidane hakkındaki Bu açıklamalar herkesi incitti ve gerçekten utanç verici açıklamalar. Her şeyden önce bu bir saygısızlık dedi. Kylian Mbappe ise sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak Zinedine Zidane Fransa demektir. Böyle bir efsaneye bu şekilde saygısızlık yapılması hoş değil ifadelerini kullandı. Bu tepkilerin ardından Noel Le Graet kendisine gelen eleştiriler nedeniyle Zinedine Zidane hakkında yapmış olduğu haddini aşan açıklamalar nedeniyle özür diledi. Yine de özür dilemesi onun Fransa Futbol Federasyonu Başkanlığı görevinden alınmasını engelleyemedi.

Zinedine Zidane Fransa Milli Takımı İçin En Kuvvetli Adaylar Arasında Yer Alıyordu

Fransa milli takımında teknik direktörlük değişikliği olacağı ile ilgili söylentilerin çoğalması nedeniyle Zinedine Zidane Fransa milli takımı için en kuvvetli adaylar arasında yer alıyordu. Fakat takımın başında olan ve Dünya Kupası’nda üst üste 2 kez takımı finali çıkartan Didier Deschamps ile tekrar anlaşmaya varıldı ve sözleşmesi uzatıldı. Zinedine Zidane ise en son İspanya’da futbolculuk döneminde formasını giydiği Real Madrid takımının teknik direktörlüğünü yapmıştı. 2021 yılında beklenmedik bir şekilde Real Madrid teknik direktörlüğünü bırakan Zinedine Zidane bu süreden sonra başka herhangi bir takım çalıştırmadı. Fransa’da spor dünyası ile ilgili gelişen detaylı haberleri Joybet aracılığıyla hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın