Ortodonti Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortodonti Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisi bilinenin aksine pek çok farklı yaş grubundan insana uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Söz konusu tedavinin birçok işlevi sağlayabilmesi noktasında önemli bir yeterliliğe sahip olduğu görülmektedir. Bu açıdan oldukça önemli bir uygulamalar bütünü olarak görülmektedir. Ortodonti tedavisi genel diş hekimliği çalışmaları içerisinde ortodonti uzmanlığında gerçekleştirilmektedir. Diğer taraftan mevcut tedaviye yardım etmesi noktasında farklı alanlardan da destek alınmaktadır. Ortodonti tedavisi genel diş hekimliği, ağız ve çene cerrahisi, pedodonti uygulamaları çerçevesinde kombine bir tedavi şeklinde de gerçekleşebilmektedir. Antalya diş hekimi uygulamaları arasında ortodontik tedavilerde önemli bir yer tutmaktadır.

Ortodonti tedavisi ağızda mevcut olan fonksiyon bozukluklarının önüne geçme noktasında önemli bir tedavidir. Diğer taraftan diş kayıplarının estetik olmayan görünümün ve mevcut diş hastalıklarına sebebiyet veren genel halin ortadan kaldırılması noktasında oldukça etkin bir tedavi biçimidir. Ortodonti tedavisi fonksiyon bozukluklarının yanı sıra estetik sebeplerle de gerçekleştirilebilen bir tedavi şeklidir. Erken yaşlarda uygulanması hastanın avantajı olarak görülse de ilerleyen yaşlarda da tercih edilebilen bir tedavi yöntemidir. Ortodontik tedavinin başlıca unsuru materyal tercihidir. Bu noktada dişlere uygulanacak baskının miktarı ayarlanmaktadır. Her bir materyalin farklı bir kuvvete karşılık geldiğini ifade etmek mümkündür. Bu açıdan hasta hekim işbirliğinde verilecek olan karar en doğru karar olacaktır.

Ortodonti tedavisi kontrol periyotları genel itibariyle 15 günlük ya da aylık olarak yapılmaktadır. Her kontrolde diş eti üzerine yapıştırılan braketlere geçirilen diş teli farklı ölçülerde yeniden uygulanmaktadır. Bu anlamda diş telinin her bir yenilenme sürecinde ağız içi epitel dokusunun zarar görmemesi için balmumu kullanılması tavsiye edilmektedir. Ortodontik tedavinin hız kazanması ve kaliteli bir tedavi süreci geçirmek maksadıyla diş ve diş aralığı temizliğinin hassasiyetle yapılması gerekir. Diş temizliğine gösterilecek olan titizlik söz konusu sürece oldukça olumlu bir yansımayı ortaya çıkaracaktır. Ortodonti tedavisi tam olarak kişiye özgü bir tedavidir; dolayısıyla her kişinin tedavi süreci kendine has bir özelliktedir. Ortodontik tedavi ile ilgili toplam süre ve fiyatlar hakkında diş doktoru Antalya aracılığı ile bilgi edinmek mümkündür.

Bir cevap yazın