Pod merkezli ulaşım geleceği için yeni vizyon; RinSpeed MetroSnap ile tanışın

Pod merkezli ulaşım geleceği için yeni vizyon; RinSpeed MetroSnap ile tanışın

CES 2020 kapsamında sahneye çıkarılacak olan RinSpeed MetroSnap, her türlü ihtiyaca göre tasarlanmış podların altyapı destekçisi olacak.

Rinspeed adını ilk kez Oasis projesi üzerinden bundan yaklaşık dört yıl önce duymuştuk. İçerisinde TUBITAK desteğinin de olduğu ilginç konseptiyle araçların kokpitini adeta bahçeye çevirerek akıllarımızda yer edinen ekip, kademeli olarak yine önemli işlere imza attı. Farklı amaçlar için kişiselleştirilebilen pod merkezli tasarım felsefesi için de 2017’de dikkat çeken bir proje tanıtan markanın CES 2020 için geliştirdiği yeni model de ortaya çıktı. Bu zamana kadar gördüğümüz yenilikçiliği devam ettiren Rinspeed MetroSnap, modüler ulaşım işleyişinin merkezinde oluşan bir fikri temsil edecek. Bu projede de değiştirilebilir pod tasarımının kullanılıyor olması da gelecekle ilgili ağırlığın hangi yönde olduğunu da gösteriyor aslında.

RinSpeed MetroSnap hakkında öne çıkan detaylar

Kaykay şasi” olarak isimlenirilen değişken bir platform üzerine kurulan MetroSnap temel olarak ise gücünü elektrikten alan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Arka tarafta konumlandırılan tek adetlik bir elektrik motorunun görev yaptığı aracın bu sayede saatte 85 kilometreye kadar çıkabiliyor olması dikkat çekiyor. Batarya cephesinde 12,2 kWh kapasiteli üniteyi taşıyan MetroSnap”in tam şarj ile kat edebileceği menzil ise 130 kilometre olarak açıklanıyor. Araçların değişken altyapıya sahip olmarından ötürü aslında her seferinde tamamen dolu bir yapı üzerinden podunuzla yola devam etme şansınız da olacak. Üzerinde 18 inçlik jant setiyle gelen modellerin otonom sürüş odaklı güzel özellikleri de yok değil. Yayaların anlayabileceği şekilde doğrudan yola uyarı sembollerinin yansıtabiliyor olması bunlardan sadece bir tanesi. Kokpit bölümünde bolca dijital ekranın bizi karşıladığı bir yapı karşımıza çıkıyor. Planlandığı dönem gereği beşinci seviye otonom sürüş teknolojisiyle birlikte gelecek olan araçlarda bu sayede sürücü unsuru da tamamen ortadan kalkmış durumda. CES 2020’nin ilgi çeken modellerinden birisi olmaya aday MetroSnap’in fuarın açılışıyla birlikte daha gerçekçi görselleride karşımızda olacak.

Kaynak: blog-genel.com

Bir cevap yazın