Robot köpek Spot ile değişecek geleceğe ön gösterim [Video]

Robot köpek Spot ile değişecek geleceğe ön gösterim [Video]

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot, bu sefer yine dikkat çekici gelecek gösterimi ile gündemde yer alıyor.

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana ticari olarak elde edilebiliyor. Bu açıdan kullanım alanını artıran robot, çok yakın gelecekte tarım ve hayvancılık sürecinde de aktif olarak kullanılacak gibi görünüyor. Bu konuda çalışmalar yapan Yeni Zelanda merkezli robotik firması Rocos, Spot‘u tarım arazilerini incelemek yanında hayvan sürülerini çoban köpeği gibi bir arada tutmak için dahi kullanmak adına planlar yapıyor. Tüm bu işlemleri uzaktan kontrol edilerek yapabilecek olmasıyla gerçekten büyük bir kolaylık getirecek ve aynı zamanda birçok işçiye olan ihtiyacı ortadan kaldıracak robot, kapsama alanını artırmayı sürdürüyor. Spot şu an en gelişmiş ve esnek robotlar arasında yer alıyor.

Robot köpek Spot biliyorsunuz koronavirüs mücadelesine her açıdan destek oluyor

Robotun en son görevi Singapur’daki bir park (Bishan-Ang Mo Kio) içerisinde kişilere sosyal mesafe kuralını hatırlatmaktı. Park içerisinde gezerek insanlara aralarında en az bir metre mesafe bırakması konusunda uyarılarda bulunan Spot, bünyesindeki kameralar ile tespit yapabiliyor ve şu an uzaktan kontrol ediliyor. Ancak denemeler sonucunda robotun sürekli olarak otonom şekilde göreve alınması hedefleniyor.

Kaynak: terimi.com

Bir cevap yazın