Robot köpek Spot’a verilen “sosyal mesafe” görevi [Video]

Robot köpek Spot’a verilen “sosyal mesafe” görevi [Video]

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot, koronavirüs konusunda önemli bir görevde daha kullanılmaya başlandı.

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana ticari olarak elde edilebiliyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran Spot, kısa süre önce koronavirüs ile alakalı olarak ABD Massachusetts’de yer alan Brigham & Kadın Hastanesi’nde aktif olarak görev yapmaya başlamıştı. Üzerine bir iPad takılan robot, bu sayede koronavirüs için çok önemli bir uzaktan kontrol aracı halini almıştı. Bu robot sayesinde hastanedeki doktorlar ya da diğer sağlık görevlileri, Covid-19 olduğundan şüphelenen hastalar ile kendilerini riske atmadan iletişim kurabilir hale gelmişti. Bunun için mikrofon ve hoparlör ile de donatılan robot, basit bir kontrolcü ile yönetilebiliyor ve bu da onu herkes tarafından yönetilebilir hale getiriyordu. Spot şimdi ise yine koronavirüs ile bağlantılı başka bir görev ile karşımızda yer alıyor.

Robot köpek Spot, koronavirüs mücadelesine her açıdan destek oluyor

Robotun yeni görevi Singapur’daki bir park (Bishan-Ang Mo Kio) içerisinde kişilere sosyal mesafe kuralını hatırlatmak. Park içerisinde gezerek insanlara aralarında en az bir metre mesafe bırakması konusunda uyarılarda bulunan Spot, bünyesindeki kameralar ile tespit yapabiliyor ve şu an uzaktan kontrol ediliyor. Ancak denemeler sonucunda robotun sürekli olarak otonom şekilde göreve alınması hedefleniyor.

Kaynak: digerblog.com

Bir cevap yazın