Satış fiyatı belli oldu; robot köpek Spot artık herkese açık

Satış fiyatı belli oldu; robot köpek Spot artık herkese açık

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot artık her şirket tarafından ticari olarak satın alınabiliyor.

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana “sınırlı olarak” elde edilebiliyor. Bu açıdan kullanım alanını artıran robot, artık çok daha fazla şekilde karşımıza çıkacak. Çünkü Boston Dynamics robotun satışına geniş çaplı olarak başladı. Dünyanın en gelişmişlerinden olan Spot için ödenmesi gereken ücret ise tam 74 bin 500 dolar seviyesinde yer alıyor. Yılların geliştirme süreci ve satış sayısının düşük olacağı düşünüldüğü zaman fiyatı normal bulunan model, şimdilik sadece ABD’de içerisindeki şirketlere satılacak deniyor. Ancak bunun ilerleyen dönemde değişeceği düşünülüyor. Firma sonunda robotlarını ticari hale getiriyor ve bu açıdan global pazarı da bir kenara atmayacaktır deniyor. Bu tarz bir robotun kişisel kullanımı içinse halen daha önümüzde yıllar bulunuyor.

Robot köpek Spot biliyorsunuz koronavirüs mücadelesine de destek oluyor

Robotun en son görevi hatırlarsınız Singapur’daki bir park (Bishan-Ang Mo Kio) içerisinde kişilere sosyal mesafe kuralını hatırlatmaktı. Park içerisinde gezerek insanlara aralarında en az bir metre mesafe bırakması konusunda uyarılarda bulunan Spot, bünyesindeki kameralar ile tespit yapabiliyor ve şu an uzaktan kontrol ediliyor. Ancak denemeler sonucunda robotun sürekli olarak otonom şekilde göreve alınması hedefleniyor. Ayrıca robotun ABD’deki bir hastanede güvenli koronavirüs tespit sürecinde görev aldığı da biliniyor.

Kaynak: uzunhaber.com

Bir cevap yazın