SpaceX ve ANASIS-II görevinde gelen önemli Mr. Steven başarısı

SpaceX ve ANASIS-II görevinde gelen önemli Mr. Steven başarısı

Elon Musk’ın yapılamaz denilen birçok uzay görevini gerçeğe dönüştüren şirketi SpaceX, Mr. Steven ile de koyduğu amacına sonunda ulaştı.

SpaceX, biliyorsunuz uzay dünyasına yeniden kullanılabilirlik kavramını yerleştiren bir firma oldu. Görevlerde kullandığı Falcon 9 roketleri dikey olarak Dünya’ya geri indiren ve başka görevlerde tekrar kullanan firma, bunu bir adım daha yukarıya taşımak istiyor ve bunun için uzun zamandır çalışıyordu. Hatırlayanlar olacaktır. Şirketin Mr. Steven isimli özel bir gemisi bulunuyor. Temel olarak üzerinde ağ taşıyan bir gemi olan Mr. Steven, gerçek anlamda milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Bu gemi, Falcon 9 roketlerin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için tasarlandı. Bu kapaklar tam 6 milyon dolara üretiliyor. İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen şirket, Mr. Steven ile dün akşam çıkılan ANASIS-II görevi sonrasında amacına ulaştı. Firma ilk defa iki Falcon 9 kapağını da yakalamayı başardı. Firma bunun yapmak adına çok uzun zamandır denemeler / çalışmalar yapıyordu. Bu başarı sonrasında Elon Musk oldukça mutlu görünüyor.

Videos of yesterday’s catch of both fairing halves pic.twitter.com/yzTDFzlulL

— SpaceX (@SpaceX) July 21, 2020

SpaceX, şu sıralar Starship üzerinde çalışıyor

Bilmeyenler için 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket kısaca hatırlamak adına üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, ilk gerçek Mars görevinde kızıl gezegen üstüne bir Tesla Cybertruck götürebilir deniyor. Kısa süre önce ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olacak.

Kaynak: bildirileri.com

Bir cevap yazın