Suda Doğumun Zararı Var Mı

İlk önce yurtdışında popülerliği yakalayan daha sonra bu popülerliğinin artması ile beraber Türkiye’ye gelen ve Türkiye’de çok yaygınlaşmasa da oldukça bilinen diğer doğum yöntemlerinden biraz farklı olarak suda gerçekleşen suda doğum birçok anne adayının son yıllarda dikkatini çekmektedir. Her ne kadar güvenli olsa da anne adaylarının kafasında birçok soru işaretleri bulunmaktadır, suda doğum sıcak bir suyun içerisinde küvete benzer bir ünite de gerçekleştirilen doğum yöntemidir.

 Suyun insan sağlığına ve ruhuna kanıtlanmış birçok faydası olduğu gibi doğumda da birçok faydasını baş göstermektedir. Daha sakin daha stressiz ve daha kısa sürede doğum yapmak istiyorsanız suda doğum yöntemi bu kriterlerin hepsini karşılamaktadır. Sıcak su sayesinde anne adayının kasları gevşer ve bebek dünyaya daha rahat ve daha kolay bir şekilde gelir.

 Her ne kadar kolay ve güzel bir doğum yöntemi olsa da anne adaylarının kafasını kurcalayan en önemli mesele kendisine ya da bebeğe bir zararının olup olmadığıdır. Bu makalede kafanıza takılan bütün sorulara cevap bulacaksınız. İşte suda doğum ile ilgili diğer detaylar.

 Suda Doğumun Zararı Var mı?

 Diğer yöntemler ile hemen hemen aynı riski taşıyan ekstra bir sorun teşkil etmeyen suda doğum yöntemi, doktorlarında ileri sürdüğüne göre herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Suda doğum yapan anne adaylarının da suda doğum ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadıkları ya da problem olduğu gözlemlenmemiştir.

 Diğer yöntemlere göre suda doğum yöntemi sıcak bir suyun içerisinde gerçekleştiği için ve anne adayının kasları gevşediği için vajina kanaması biraz daha fazla olabilir. Fakat hemen önyargılı olmayın, bu herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

 Bu konuda kesinlikle içiniz rahat olabilir ve eğer sizde bir anne adayı iseniz bebeğinizi rahatlıkla suda doğum yöntemiyle dünyaya getirebilirsiniz. Fakat önemli bir mesele var ki Türkiye’de çok yaygınlaşmadığından dolayı deneyimli ve tecrübeli doktor ve personeller ile bu durumu gerçekleştirmelisiniz. Hastanede oldukça kaliteli ve bilindik olmalıdır. Suda doğum yöntemi ile doğum yapmadan önce kesinlikle hastaneyi ve doktorları araştırmalısınız.

Bir cevap yazın