Uzaydan internet konusunda SpaceX’e büyük rakip: Amazon

Uzaydan internet konusunda SpaceX’e büyük rakip: Amazon

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında çalışırken, benzeri konuda Amazon da onay almış durumda.

SpaceX, geçtiğimiz ay Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine sorunsuz olarak göndermeyi başarmış ve bu son görev ile beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısını 420’ye yükseltmişti. Firma biliyorsunuz alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedefliyor. İlk büyük hedefi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı planlayan firma, bu konuda yalnız kalmayacak. Çünkü kısa süre önce Amazon da uzaydan internet yarışına katılma konusunda FCC’den onayı aldı. Bu onay ile büyük firma alçak dünya yörüngesine 3.236 tane uydu gönderecek ve bunları kullanarak tüm Dünya’yı kapsayan bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek deniyor. Bu da gerçekten çok büyük ve önemli görünüyor.

Amazon gibi bir devin rakibi olduğu SpaceX, Starlink projesi tam olarak neyi hedefliyor?

Bu proje için Amazon gibi resmi kurumlardan izin alan şirket, daha önce de aktardığımız üzere yörüngeye konulacak binlerce uydu ile internet erişiminin olmadığı yer bırakmak istemiyor. SpaceX’in başındaki isimlerden Gwynne Shotwell, kişilerin internet için şimdi ödedikleri paraya tam 5 ila 10 kat daha hızlı internet sunacağız diyor. Bu gerçekten güzel görünüyor. Firmanın ufak çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı yönünde bilgiler de geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor. Amazon’un bu konuda nasıl bir altyapı kuracağı da büyük merak ediliyor. Biliyorsunuz Amazon’un sahibi Jeff Bezos‘un gelişmiş roketler geliştiren Blue Origin isimli bir uzay firması bulunuyor.

Kaynak: dunyaguncel.com

Bir cevap yazın