Yüzde 100 başarı; SpaceX “Crew Dragon” ISS’e kenetlendi! [Video]

Başarı katlandı; SpaceX “Crew Dragon” Dünya’ya döndü [Video]

SpaceX, üzerinde NASA desteğiyle yıllardır çalıştığı tarihi insanlı görevin ikinci aşamasını da sorunsuz olarak tamamlamayı başardı.

SpaceX, dün akşam Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk konusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırdı. ABD daha önce astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu süreç 2011 yılından beri bu şekilde sürüyordu. İşte bu durum Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘in sorunsuz olarak Dünya dışına çıkarılması ile tarih oldu. Kennedy Space Center içerisindeki Launch Complex 39A’dan kalkan Falcon 9 ile yola çıkan Crew Dragon, kısa süre önce de ISS’e sorunsuz olarak ulaştı ve başarılı bir kenetlenme sağlandı. Crew Dragon’un bünyesinde yer alan sensörler ve kameralar ile otomatik olarak gerçekleştirilen bu süreç, görevin yüzde 100 başarıyla sonuçlanması anlamına geliyor. Bu başarı SpaceX’in olduğu kadar NASA’nın da başarısı olarak sayılıyor. ABD’de dünya dışına insan götürme konusunda bir firma daha çalışıyor. O da havacılık devi Boeing. Ancak Boeing’in sürece tam olarak ne zaman dahil olacağı henüz bilinmiyor. Crew Dragon’un ise ISS’e bir süre kenetli kalacağı (6 haftadan fazla) ve daha sonra Bob Behnken ve Doug Hurley ile geriye döneceği aktarılıyor. Crew Dragon geriye döndüğünde büyük paraşütler ile okyanus üzerine nispeten yumuşak bir yapıyor ve burada hemen gemiye alınıyor. Bunun da denemesini hatırlarsınız daha önce sorunsuz olarak yapılmıştı.

SpaceX, bu başarı ile yeni bir dönemi başlatmış oldu

Dünyanın uzaya insan götüren ilk özel şirketi olan SpaceX, bu hamlesiyle uzayı “normal insanlar için” ticari hale getirmek adına da büyük bir adım atmış durumda. Firma gelecek için önemli bir kapıyı aralıyor ve çok da uzak olmayacak bir gelecekte “uzay turizmi” gerçek olacak gibi görünüyor. Bu arada firma Falcon 9’ların yerini alacak çok ama çok güçlü yeni nesil Starship roket üzerinde de çalışıyor. Firmanın bu kısa süre önce kötü bir haberle gündeme gelen roketle hedefi ise insanoğlunu Mars’a taşımak.

Kaynak: blogcubey.com

Bir cevap yazın